The Matrix Revisited
2005.03.25. 10:06
A sikert meglovagolva a Warner elkészítette a The Matrix Revisited című, valamivel több, mint két órás (!) dokumentumfilmet, melyet a rajongók számára DVD-n és videón hoz forgalomba
A Wachowski-fivérek teljesen újjáélesztve a sci-fi műfajt 1999-ben elkészítették a Mátrixot. Merész vállalkozásukat - ezt az akció elemekkel jócskán feldúsított filozófikus alkotást - a vártnál is nagyobb siker koronázta: a Warner Brothers azóta világszerte 450 millió dollárt kasszált a filmmel,
bezsebelt 4 Oscar-díjat és nem utolsósorban hatalmas rajongótáborra tett szert. A Mátrix kitörve a mozivászonról mára kultikus jelentőséggel bír: a "mátrix rabjainak" milliói csüngenek a világhálón nap mint nap, hogy órákat a számítógép előtt töltve fejezzék ki hódolatukat a film iránt a különféle témába vágó chatroomokon, vagy éppen saját készítésű rajongói honlapjaikon.
A "Mátrix-jelenség" ugyan még távol áll attól, hogy a Csillagok háborújához hasonló méreteket öltsön, ám mindez csupán idő kérdése - arról nem is beszélve, hogy a '90-es évek ezen meghatározó alkotása még tartogathat számunkra egy-két meglepetést az elkövetkező két részben.
A sikert meglovagolva a Warner elkészítette a The Matrix Revisited című, valamivel több, mint két órás (!) dokumentumfilmet, melyet a rajongók számára DVD-n és videón hoz forgalomba - előző formátumban a filmmel együtt, díszdobozos változatban is megtalálható a boltok polcain. A precízen elkészített anyag fejezetekre bontva mutatja be a film készítésének fázisait, kezdve fél évvel a forgatás előtt egészen az Oscar-díjakig - ráadásként pedig a folytatásokról is elhangzik néhány apró információ. Az ügyesen összevágott anyagban bár egyes jelenetek kiemelt szerepet kapnak (például a metrós verekedés, vagy Morpheus kiszabadítása), mégsem válik unalmassá. Szóhoz jutnak a rendezők, a producerek, a vágó, az akció-koreográfus, és még jónéhány alkotó, köztük a négy főszereplő is. Láthatunk néhány, a forgatáson és a próbákon készített kézikamerás anyagot, valamint az utómunkálatokba (például a speciális- és hangeffektusok készítésébe) is betekintést nyerhetünk. Az olykor humoros beszólások, elrontott jelenetek és nem utolsósorban az önkritika (Laurence Fishburne például saját bevallása szerint filmjei közül a Mátrixon kívül csupán az Apokalipszis mostot tartja jelentősnek) is hozzájárul a dokumentumfilm élvezhetőségéhez.
|